top of page

Yurtdışı Şantaj Suçu

Yurtdışı Şantaj Suçu

Yurtdışı şantaj veya yurtdışından şantaj suçu Türkiye dışında bulunan kişilerin şantaj suçu işlemesi durumudur. Bir başka ifadeyla yabancı ülkedeki fail, Türkiye’deki mağdura yönelik bu suçu işlemektedir. Yabancı ülkeden şantaj suçu genelde internet üzerinden veya görüntülü konuşma yoluyla işlenmektedir. Şantaj suçu tiplerinin en sık görülen versiyonlarından biri de, yurtdışındaki kişi ya da kişiler tarafından veya onların aracılığıyla video şantaj suçu işlenmesidir. Son yıllarda internet ve akıllı telefon kullanımının artması ile bilişim suçlarında ciddi bir artış yaşanmıştır. Pek çok uygulama üzerinden kişilerin fiziki olarak bir araya gelmeden, görüntülü sohbet ile iletişim kurabiliyor olması, bu bilişim şantaj suçunun dünyanın farklı noktalarındaki kişiler tarafından işlenebilmesini mümkün hale gelmiştir. Bu suç tipinde genelde bir kadının fotoğraf ve videoları kullanılarak mağdur kandırılmaktadır. Böylece sahte bir grüntüyle tuzağa düşen mağdur, şantajcının Western Union veya UPT üzerinden para talepleri ile karşılaşmaktadır.

Bulgaristan Şantaj

Bulgaristan şantaj suçu, ağırlıklı olarak Bulgaristan’ın Türklerin yoğun olarak yaşamakta olduğu şehirleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden şantajcı aksanlı bir şekilde de olsa Türkçe konuşmakta ve yazışmakta zorlanmaz. Yukarıda bahsettiğimiz biçimde yurtdışı şantaj suçu işleyenler Facebook, Instagram, Skype, Whatsapp, Messenger gibi sosyal medya platformları üzerinden mağdura soyunan bir kadın videosu izlettirir. Ve cinsel içerikli, görüntülü bu sohbet; mağdurun da aynı görüntüleri vermeye başlamasıyla, mağdurdan habersiz bir şekilde kayda alınır. Bu arada mutlaka mağdurun arkadaş listesi kopyalanarak akabinde istenilen para verilmediği takdirde görüntülerin bu listedeki insanlara gönderileceği tehdidi yapılır.

Fas Video Şantaj

Fas şantaj suçu tipinde genellikle yazışmalar İngilizce olarak yapılmaktadır. Bulgaristan şantaj suçu ile çok benzer olan Fas şantaj suçunda da aynı şekilde elde edilen, mağdura ait fotoğraf ve videolar şantaj malzemesi olarak kullanılmaktadır. Mağdurun kandırılması ve görüntülü konuşmaya ikna edilmesiyle aynı şekilde mağdurun müstehcen görüntüleri elde edilmektedir. Yine mağdurun Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesaplarındaki arkadaş listeleri kopyalanır ve para istenerek yurtdışı şantaj suçu işlenir.

Fildişi Sahili Şantaj

Fas dışında video şantaj suçlarının görüldüğü diğer Afrika ülkeleri ise Fildişi Sahili (Ivory Coast) ve Gana’dır. Bu ülkeden işlenen şantaj suçlarında failler genelde İngilizce dilinde mağdurlara yaklaşmakta ya da translation programları ile Türkçe iletişim kurmaktadır. Şantaj suçu türleri ve cezaları başlıklı makalemizde değindiğimiz üzere bu suç tipi de video şantaj kategorisine girmektedir.

Yurtdışı Şantaj Suçlarında Avukat Desteği

Yurtdışı bağlantılı şantaj suçlarında birtakım uluslararası hukuki işlemler yapılabilmektedir. Ayrıca şantaj malzemesi olarak kullanılan uygunsuz videoların internette yabancı sitelerde paylaşılması durumunda bunların hızlı bir şekilde çıkartılması da mümkündür. Bu tür uluslararası bağlantısı olan şantaj suçu mağdurları İngilizce bilen bilişim avukatı ekibimizden destek alabilir.

#yurtdışındanşantaj #fasşantaj #yurtdışışantaj #bulgaristanvideoşantaj #bulgaristanşantaj #ivorycoastşantaj #fasvideoşantaj

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page