top of page

Kripto Para Suçları

Kripto Para Suçları

Kripto para suçları, blok zincir teknolojisine dayanan kripto varlıklara yönelik işlenen bilişim suçlarını ifade etmektedir. Bu şekilde block chain sistemine dayanan ve parasal anlamda bir değer ifade eden dijital varlıklara ‘’kripto para’’ olarak nitelendirilmektedir. Bu tür kripto paralar dijital cüzdanlarla tutulmakta ve alfanumerik kodlarla transfer edilmektedir. Bu yönü itibariyle kripto paralar ve diğer kripto varlıklar (token vs) bilişim suçu işleyen failler bakımından hedef alınabilmektedir.

Kripto para birimleri arasında en popüler olanı kuşkusuz Bitcoin (BTC)’dir. Bunun yanında 10.000’e yakıt alt coin türü bulunmaktadır.  Kripto para birimleri üzerinden hızlı ve yüksek kazanç sağlamak isteyenlerin artmasıyla bu tür dijital para birimlerine olan rağbet de artmıştır. Ayrıca bu tür elektronik paralar üzerinden haksız menfaat temin etmek isteyen kişiler de her geçen gün artmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak da kripto para piyasaları ve bunlar üzerinden işlenen suçlar da hukukun gündemlerinden biri haline gelmiştir.

Kripto Para Dolandırıcılığı

Bitcoin ve kripto paralar, bilişim sistemleri üzerinden işlendiğinden bu tür kripto varlıklara yönelik dolandırıcılık suçları nitelikli dolandırıcılık kapsamına girmektedir. Bu tür dolandırıcılık suçlarında genelde bir sahtelik unsuru bulunmaktadır. Kimi gerçekte var olmayan sahte ve uydurma coin türleri üzerinden dolandırıcılık yapılırken kimi zaman da sahte kripto para borsaları dolandırıcılıkta araç olarak kullanılmaktadır. Bazen de sahte madencilik sitelerinin kazanç vadiyla dolandırıcılık yaptığı bilimmektedir. Yine bu tür kripto para dolandırıcılığı suçlarında mağdurları tuzak sitelere çekmek için Asyalı (Japon, Çinli veya Koreli) bir kadın ile +44’lü İngiltere numaraları kullanılmaktadır. Mağdurların paralarını geri almak için uluslararası no Bitcoin dolandırıcılığı suçu ve Hatta yurtdışı bağlantılı suçlarda avukatın iyi derecece hukuk İngilizcesine hakim olması hukukü süreçlerin daha etkin işlemesine yardımcı olacaktır.

Kripto Para Hırsızlığı

Kripto para ağlarına üye olan kullanıcıların, kullanıcı şifrelerinin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi durumunda hesapta bulunan parayı kendi lehine olacak şekilde ele geçirmesi veya başka bir hesaba göndermesi hususunda, bulunduğu yerden alma eylemi gerçekleşmiş sayılır. Dolayısıyla, kendisinin veya bir başkasının hesabına para transfer eden kimse hırsızlık suçunun faili olacaktır. Dolayısıyla; kanunun nitelikli hal olarak belirlediği ‘”bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle” hırsızlıktan söz etmek mümkün olacaktır. Hırsızlık suçunun gerçekleşmesi bakımından kripto varlığından bulunduğu cüzdan veya borsadan izinsiz alınması yeterlidir.

Oltalama (Phishing)

Öte yandan, Bitcoin hırsızlığı suçlarında phishing olarak nitelendirilen oltalama yöntemi de sıklıkla kullanılmaktadır. Phishing, gerçek bir kripto para sitesinin taklit edilerek farklı bir alan adı üzerinden yayına sokulduktan sonra  e-mailler, veya sosyal medya reklamları ile başlatılan bir çevrimiçi saldırı türüdür. Tüm bu iletiler, tanınan web sitelerinden, e-posta veya internet hizmeti sağlayıcısından gönderilmiş gibi gözükür. Üyesi olduğu web sitesinin URL’sine tıkladığını zanneden kimseler, iş bu aldatma kastı ile açılmış sitelerde işlem yaptığı takdirde dolandırılarak mağduriyet yaşarlar. Phishing mağdurur olan kişilerin, kripto para suçları konusunda uzman bir bilişim avukatı aracılığıyla yasal işlemler yürütmesi durumunda mağduriyete sebep olan zararın giderilmesi mümkün olacaktır.

Bitcoin Şantaj Suçu

İnternette sık karşılaşılan şantaj suçlarında da para transferleri kimi zaman Bitcoin ve altcoinler üzerinden tahsil edilmektedir. Bir banka transferine veya diğer alternatif fiat cinsi para transferine göre kripto paralar nispeten anonim bir yapıya sahiptir. Bu nedenle şantaj suçu işleyen kötü niyetli kişiler, şantaj parasını klasik ödeme yönetmeleriyle değil dijital para ile talep edebilmektedir. Dijital para istenerek işlenen şantaj suçlarının ağırlıklı olarak yurt dışından işlendiğini söylemek mümkündür. Bu itibarla kripto para şantaj suçu daha çok yurtdışı şantaj suçu görünümünde karşımıza çıkmaktadır. Klasik şantaj suçlarına göre soruşturma süreci daha farklı ilerleyen Bitcoin şantaj suçu türlerinde uzman bilişim avukatı desteği önemlidir.

Bitcoin Suçlarının Takibi

Kripto para suçları söz konusu olduğunda, suçun işleniş biçimi ve suçun unsurları dikkate alınarak siber suçlara ilişkin adli işlemler uygulanacaktır. Günümüzde, Bitcoin ve diğer dijital paraların hareketleri kamuya açık kaynak ve uygulamadan takip edilebilir hale gelmiştir. Ayrıca, ülkeler arasındaki adli işbirliği ve suçluların iadesine yönelik anlaşmalar sayesinde farklı ülkelerden işlenen bu tür bilişim suçlarında dahi sonuç almak mümkün hale gelmiştir. Bunların yanında özellikle İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü de bu alanda son derece bilgili ve tecrübeli ekiplerden oluşmaktadır. Bu bakımndan suçun internet ortamında işlenmesi veya yurt dışı bağlantılı olması gibi hususlar mağdurlar bakımından moral bozucu olmamalıdır. Zira, bu tür Bitcoin ve benzeri dijital para suçlarında faillere ulaşmak ve kaybedilen paraların uzlaşma veya tazminat yoluyla geri alınması gayet mümkündür.

#bitcoindolandırıcılığı #kriptoparadolandırıcılığı #kriptoparasuçları

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page