top of page

Görüntülü Konuşma Kaydıyla Video Şantaj

Görüntülü Konuşma Şantajı

Görüntülü konuşma kaydı ile video şantaj suçu yaklaşık 10 yıldır dünyanın farklı ülkelerinden işlenen ve mağdurlar açısından son derece yıpratıcı bir suç tipidir. Suçun temeli, mağdurun müstehcen görüntüsünü gizlice kaydederek ardından görüntüyü yayınlama tehdidiyle para istemeye dayalıdır. Suçun en önemli unsuru mağdurun yayınlanmasından utanacağı bir görüntüyü elde etmektir. Bunun için son derece inandırıcı bir hile kullanan şantaj çeteleri, ellerindeki soyunan bir kadın videosunu canlı yayın gibi mağdura izletmektedir. Ekranda gördüğü videoyu görüntülü konuşmadaki canlı görüntü zanneden mağdur tuzağa düşmektedir.

skype video santaj

Skype, Whatsapp ve Messenger Üzerinden Video Kaydı

Video şantaj suçu işleyen kişiler hedeflerini Facebook ve Instagram gibi sosyal medya üzerinde, Linkedin üzerinde veya arkadaşlık ya da evlilik sitelerinde bulmaktadırlar. Şantajcılar, şantajla para alabileceklerini düşündükleri bir şahsı hedef olarak seçip ardından mesaj veya arkadaşlık istediği göndererek tanışmaktadırlar. Ardından kısa bir sohbetin ardından güven verip mağduru görüntülü konuşmaya davet etmektedirler. Videolu görüşme sırasında mağdura soyunan bir kadın görüntüsü videosunu canlı görüntü gibi gösteren şantajcılar mağduru da benzer şekilde vücudun müstehcen bölgelerini göstermesini istemektedir. Mağdur ikna olup benzer görüntüler verdiği anda görüntüsü kaydedilmektedir.

Video Şantaj Tehditleri

Mağdura kısa sürede yoğun bir tehditle psikolojik baskı yapan şantajcılar para ödenmediği takdirde kaydettikleri görüntüleri mağdurun yakınlarına veya iş yerine göndermektedir. Bu amaçla profesyonel şantajcılar henüz video kaydı yapmadan önce mağdurun Facebook veya Instagram arkadaş listesini kaydedip video kaydı sonrası para ödenmezse görüntüleri bu kişilere göndermektedir. Hatta videoyu genelde mağdurla aynı soyadı taşıyan kişilere öncelikle gönderip mağduru para ödemeye zorlamaktadırlar. Şantajcılar genelde mağdurun videosunu Youtube‘a yükleyip ardından video adresini mesajla göndermektedir. Mağduru para ödemeye zorlamak için bazı şantaj çetelerinin birtakım iğrenç senaryoları başlığa ekleyip video o şekilde yayınladığı da görülmektedir.

Fas ve Bulgaristan Şantaj

Bu tür video şantaj suçları Türkiye’de yerleşik kişiler tarafından işlenebildiği gibi yurt dışından video şantaj olarak işlenebilmektedir. Yurtdışı şantaj suçları ağırlıklı olarak Fas, Bulgaristan ve Fildişi Sahili üzerinden işlenmektedir. Kimi durumlarda ise Türkiye’deki şantajcıların deşifre olmamak için yurt dışındaki kişilerle ödemenin tahsilatı için komisyon anlaşması yaptığı bilinmektedir. Böylece şantajcı yeri geldiğinde yabancı dilde konuşup paranın da yurt dışına transfer edilmesini isteyerek hedef saptırabilmektedirler.

Şantaja Karşı Mağdurlara Hukuki ve Teknik Destek

Şantaj mağdurlarına 15 yıldır kapsamlı hukuki ve teknik çözümler sunan hukuk büromuz şu ana kadar yüzlerce video şantaj mağdurunu şantaj sarmalından çıkartmıştır. Şantaj mağduru olanların şantaja karşı ne yapmalı sorusunun cevabı kesinlikle profesyonel destek alınmasıdır. Şantaja karşı kesin çözüm arayan kişiler bu alanda uzman bilişim avukatları bize ulaşabilirler. Böylece hem hukuki destek hem de olası görüntü paylaşımlarına yönelik erişim engelleme, video çıkartma ile internetten görsel kaldırma desteği alabilirler.

#whatsappşantaj #fildişisahilişantaj #fasşantaj #yurtdışışantaj #görüntülükonuşmaşantajı #görüntülüşantaj #skypeşantaj #facebookşantaj #bulgaristanşantaj #videoşantaj #messenerşantaj

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page