top of page

ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK NEDENİYLE BOŞANMA DAVASI

Çekişmeli boşanma davası nasıl açılır? Eşimden boşanmak istiyorum ancak bir avukat ücreti ödeyecek param olmadığı için ne yapacağımı bilmiyorum.

Bu yazıda bir avukattan hukuki yardım almadan boşanma davasının nasıl açılır, şartları nelerdir, dava açarken nereye başvurulması gerekir, nerelere para yatırılması gerekir, dilekçe nasıl yazılır, duruşma nasıl yapılır, konularını anlatacağım.

Avukat tutacak yeteri kadar paranız yok ise Adli Yardım Bürosu size belirli şartlarda ücretsiz bir avukat atayacaktır. Ancak bunun bir takım şartları vardır. Ücretsiz avukat hizmetinden faydalanmak için ne yapmanız gerektiğini Ücretsiz Avukat Hizmetinden Nasıl Faydalanırım? Başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz

DAVA NASIL AÇILIR?

Gelelim dava açarken nelere dikkat etmeniz gerektiği hususuna. Öncelikle boşanma davası açmak konusunda kararlı olup olmadığınızı, artık eşinizle bir arada yaşamanın çekilmez bir hal alıp almadığını iyice düşünmenizi tavsiye ederim. Eşinizle boşanma konusunda konuşmanızda fayda var. Ancak eşinizle konuşmak fayda vermiyor ve ortak hayat çekilmez bir hal aldıysa boşanma davası açmaktan başka çareniz kalmamış demektir.

Boşanmaların en büyük sebeplerinden birisi şiddettir. Eğer şiddet görüyorsanız doktordan darp raporu almayı ihmal etmeyin. Bu rapor boşanmada elinizdeki en güçlü koz olacaktır. Eğer rapor alamadıysanız, bu hususu tanıkla ispatlamanız gerekmektedir. Ancak şunu unutmayın; eşiniz size şiddet uyguladıktan sonra onu affeder ve birlikte aile hayatı yaşamaya devam ederseniz, mahkeme affedilmiş olan bu şiddet olayını bir boşanma sebebi olarak görmeyecektir. Aynı konu sadakatsizlik ve aldatma olayları için de geçerlidir. Eğer boşanmaya kararlı iseniz eşinizin sadakatsizliğini veya şiddetini affetmeden önce mahkemeye başvurun.

Boşanma davası açmak için kanunda belirtilmiş genel ve özel sebepler vardır. Biz burada uygulamada en çok karşımıza çıkan “ortak hayatın çekilmez hale gelmesi” halk arasındaki yaygın deyimi ile “şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma” üzerinde duracağız.

Boşanma davası açmadan önce karşı tarafa yönelteceğiniz suçlamaları mahkemede nasıl kanıtlayacağınız hususunu mutlaka düşünün. Evlilik genelde bir evin içinde, dört duvar arasında yaşanır ve eşlerin tartışmalarına genelde dışarıdan kimse şahit olmaz. Bu sebeple unutmayın ki boşanma davaları büyük oranda tanık anlatımları dikkate alınır. Bu tanıklar genelde anne, baba, kardeşler, görümce, elti veya komşulardır. Mahkemece yakın akrabaların tanıklıkları dikkate alınsa da bu kişilerin taraflı olacağı kuvvetle muhtemel olduğundan akrabalık bağı olmayan bir kimsenin tanıklığı çok daha etkili olacaktır.

TANIKLAR

Mahkemede dinlenecek tanıklara hakim genelde; tarafların ne gibi geçimsizliklerine şahit oldun? Birbirlerine hakaret ederken gördün mü? Ne gibi bir hakaret ettiler? Tam olarak ne dedi? Şiddet olayına şahit oldun mu? Gibi sorular sorar. Tanıkların bizzat gördükleri şeyleri birebir anlatması, hakaret sözlerini aynen tekrar etmeleri ve yuvarlak cümlelerden kaçınmaları davanın şekillenmesi açısından çok önemlidir.

Tanık delili haricinde başka deliller varsa bu delillerin de dava dilekçesi ile birlikte dosyaya sunulması gereklidir. Örneğin darp raporu, facebook kayıtları, Watsaapp yazışmaları, İnstagram resimleri gibi. Bu verilerin çıktısının alınarak dosyaya konulması faydalı olacaktır.

Dava dilekçesini iki nüsha olarak hazırlayıp imzaladıktan sonra bu dava dilekçesi ile birlikte bulunduğunuz şehrin adliyesine gitmeniz gerekmektedir. (Dava dilekçesi örneğine buradan ulaşabilirsiniz) Adliye binasının fotokopi odasından bir adet dava dosyası alıp dilekçenizi, varsa delillerinize ait fotokopileri ve kimlik fotokopinizi dosyaya yerleştirin. Daha sonra dosyanızı “Hukuk Mahkemeleri Ön Büro” suna götürüp vermeniz gerekmektedir. Unutmayın ki her şehirdeki adliyenin kendine ait farklı işleyişi olabilir. Ancak yapılması gereken işlemler her zaman aynıdır.

Ön büro sizin dosyanızı alıp size yatırmanız gereken harç miktarlarını gösteren bir kâğıt verecektir. Bu kâğıdı ve dosyayı alıp mahkemeler veznesine gider avansını, diğer vezneye ise başvuru harcını ödemeniz gerekmektedir. (bazı adliyelerde bu vezneler bir arada olabilir, bazı adliyelerde ise harç tahsilâtlarını ön büro görevlisi yapmaktadır)

Harçları yatırdıktan sonra dosyanız ile birlikte tekrar ön büroya makbuzlar ile birlikte dosyayı teslim ettikten sonra ön büro size davanın açıldığına dair bir tevzi formu verecektir. Bu formda davanıza hangi mahkemenin bakacağı ve dosya numaranız yazmaktadır. Böylece davayı açmış bulunuyorsunuz.

Kısaca anlatmak gerekir ise 1) dava dosyası hazırlama, 2) ön büroya başvuru, 3) harçların yatırılması… Bu üç aşamada davanız açılmış oluyor.

NASIL SONUÇ ALIRIM?

Dava açtıktan sonra birkaç hafta içinde mahkemece size ve karşı tarafa tebligat gelir. Bu tebligatta varsa cevap dilekçesi ve ön inceleme duruşma gününün ne zaman olduğu bilgisi yer alır. Belirlenen gün ve saatte duruşmaya gitmeniz gerekmektedir.

Çekişmeli boşanma davası açmak her ne kadar burada yazıldığı kadar kolay olsa da yine de birçok teknik detay barındırmaktadır. Örneğin çocukların velayeti, çocuklara ve davacıya bağlanacak nafaka, maddi ve manevi tazminat, ziynet eşyalarının paylaşılması, ev eşyalarının paylaşılması, araba ev gibi malların paylaşılması gibi konular boşanma davası ile birlikte talep edilebileceği gibi daha sonradan da dava konusu yapılabilmektedir. Bu sebeple böylesi karışık bir davada bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederim. Bunun yanında hangi davranışların boşanma sebebi olabileceği konusu da yine avukatınıza danışmanız gereken konular arasında yer alır. Size fikir vermek açısından hazırlamış olduğumuz Yargıtay tarafından boşanma sebebi olarak görülen davranışlar ile ilgili “boşanma sebebi olan davranışlar” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Aklınıza takılan sorular için iletişim sekmesinden bizimle iletişime geçebilir veya yazarak sorabilirsiniz.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Müşteri ilişkileri yönetimi, bir firmanın veya şirketin bütün satış sürecinde ve bu süreçten sonraki zamanda müşterileri ile olan bağlantılarının yönetimi anlamına gelir. Firmaların müşteri ile olan e

Şirket yönetim danışmanlığı nedir ve ne iş yapar? Sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz: yönetim danışmanlığı, dışarıdan bir bakış olarak şirketleri yönetim ve organizasyon konularında var olan sorunl

Kurumların sistemlerin çalışanlar ve diğer detaylar ile uyumlu bir şekilde çalışması gerekir. Böylece kurumun verimliliğini ve üretkenliğin de devamlı artış sağlar. Her kurumun temeli birçok işletme g

bottom of page